• Tegul kartu su pavasariu į Jūsų namus ateis ramybė, šiluma, džiaugsmas ir tikėjimas.

20201027.0KBPVM dalyvauja tarptautiniame eTwinning projekte „Paslaptingieji šifrai“. Šifravimo mokslo subtilybių dirbdami kartu mokysis daugiau nei 200 mokinių iš 3 žemynų, 12 šalių (Turkijos, Rumunijos, Čekijos, Lenkijos, Lietuvos, Švedijos, Slovakijos, Ispanijos, Serbijos, Kroatijos, Prancūzijos, Gvianos), 15 mokyklų.  Šiame projekte bus pristatyta daugybė šifravimo metodų, pagrįstų matematiniais skaičiavimais, naudojamais nuo praeities iki dabar. Šifravimas, kuris anksčiau pakeitė karų eigą, yra mokslas, naudojamas daugelyje sričių (elektroninis parašas, akių tinklainės, pirštų antspaudų nuskaitymo prietaisai, padirbti pinigai ir pasų nuskaitymo įrenginiai, radijo ir televizijos signalai, kasos aparatai ir kt.) - nuo šalies saugumo iki asmeninės informacijos apsaugos tapo šaka. Mokiniai kiekvieną mėnesį dalyvaus bendroje tarptautinėje veikloje, sužinodami apie šią svarbią temą.

2020 m. spalio mėn. 10 klasės mokiniai per integruotas matematikos (mokytoja R.Sapitavičienė), anglų k. (mokytoja R.Šekienė), dailės (mokytoja E. Briedytė Žukovskienė) ir ikiprofesinio ( profesijos mokytoja R. Tamošiūnienė) pamokas susipažino su kriptografijos mokslu bei šifravimo terminais ir tipais, susipažino su Cezario, Polibijaus, Affine šifrais, kūrė projekto logotipą. Susipažinę su Cezario šifru, šifravo savo vardus, atliko skaičiavimus, kiek skirtingų bandymų prireiktų nulaužti šį kodą, diskutavo, kodėl kai kurie raktai atlieka tą patį šifravimą, kuo skiriasi paprastasis Cezario kodas nuo mišriojo. Įvaldę Polibijaus šifrą mokiniai angliškai šifravo vieni kitiems pranešimus apie savo šalies istoriją, kalbą, vėliavą, valiutos vienetą, miestus, šifravo klasės draugų užšifruotas žinutes. Po to tyrinėjo Affine šifrą, kuris paremtas tiesinių lygčių ir modulinės aritmetikos skaičiavimais. Atlikę užduotis projekto dalyviai siuntė nuotraukas ir šifravo žinutes, kuriose supažindino vieni kitus su savo šalies istorinėmis ir turistinėmis vietomis.

Matematikos mokytoja R. Sapitavičienė

Renginių nėra